+ bp Jan Wieczorek

+ Biskup Jan Wieczorek

Był pierwszym biskupem gliwickim, ustanowiony ordynariuszem po utworzeniu diecezji w 1992 roku. Mottem jego posługi były słowa „Servire populo” – Służyć ludowi.

Biskup Jan Wieczorek urodził się 8 lutego 1935 roku w Bodzanowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1958 roku w Opolu z rąk bp. Franciszka Jopa. Sakry biskupiej 16 sierpnia 1981 roku na Górze Świętej Anny udzielił mu bp Alfons Nossol. W latach 1981–1992 był biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Od 25 marca 1992 roku był biskupem ordynariuszem diecezji gliwickiej.

Na emeryturę przeszedł 31 grudnia 2011 roku.

Wraz ze śp. bp. Gerardem Kuszem tworzył od podstaw struktury nowej diecezji, powołując do życia wiele instytucji i dzieł, w tym Kurię Diecezjalną. Jego szczególną troską był Ośrodek Edukacyjno-Rehablilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach. Podjął decyzję m.in.: o przejęciu od Skarbu Państwa i odbudowie Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach, utworzeniu instytucji kształcenia muzyków kościelnych, gliwickiego oddziału "Gościa Niedzielnego". Historycznym wydarzeniem było przyjęcie papieża Jana Pawła II na gliwickim lotnisku 17 czerwca 1999 roku.

Był czcicielem św. Anny, Olesno było bliskie jego sercu.

Plan uroczystości pogrzebowych:

Piątek 22 września 2023 roku

9.00 – Wystawienie trumny z ciałem śp. Biskupa Jana Wieczorka w kościele pw. św. Alberta Wielkiego w Gliwicach (parafia św. Michała Archanioła, obok Kurii Diecezjalnej) oraz czuwanie modlitewne. Możliwość wpisu do księgi kondolencyjnej;

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia w kościele pw. św. Alberta Wielkiego w Gliwicach (obok Kurii Diecezjalnej) i dalsze czuwanie;

17.00 – Przewiezienie trumny z ciałem śp. Biskupa Jana Wieczorka do kościoła katedralnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach;

17.30 – Modlitwa różańcowa w kościele katedralnym;

18.00 – Msza święta żałobna w kościele katedralnym (eksporta); przewodniczy Biskup Gliwicki Sławomir Oder, homilię wygłosi Biskup Paweł Stobrawa, emerytowany biskup pomocniczy opolski;

20.00 – Nieszpory za zmarłych w kościele katedralnym; przewodniczy i homilię wygłosi Biskup Pomocniczy Gliwicki Andrzej Iwanecki;

22.00 – Zakończenie czuwania modlitewnego w kościele katedralnym.

Sobota 23 września 2023 roku

6.30 – Rozpoczęcie czuwania modlitewnego przy trumnie z ciałem śp. Biskupa Jana Wieczorka w kościele katedralnym;

10.00 – Czas na przemówienia przedstawicieli instytucji i wspólnot świeckich (po uprzednim zgłoszeniu w kancelarii Kurii Diecezjalnej);

11.00 – Msza święta pogrzebowa w kościele katedralnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach; przewodniczy Arcybiskup Metropolita Katowicki Adrian Galbas SAC, homilię wygłosi Biskup Senior Jan Kopiec; po Mszy Świętej pochówek w krypcie kościoła katedralnego.

W Oleśnie Msza św. za + Biskupa Jana 15 X br. , w tym dniu odbędzie się także wieczór wspomnień.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...