Boży Grób

W Wielki Piątek jak co roku we wszystkich kościołach odsłonięto Groby Pańskie. To przy nich odbędzie się czuwanie w noc po śmierci Chrystusa, z piątku na sobotę. W sobotę groby są odkrywane, wieczorem po mszy rezurekcyjnej, miejsce po ciele Jezusa pozostaje puste. Wielkosobotnią tradycją w Krakowie stało się odwiedzanie siedmiu grobów - na pamiątkę siedmiu słów Chrystusa wypowiedzianych na krzyżu. Odwiedziliśmy wybrane groby Pańskie w mieście. W każdej ze świątyń ci, którzy przygotowywali grób, starali się symbolicznie wyrazić mękę i śmierć Jezusa. Każdy na swój sposób, więc wśród grobów znajdziemy zarówno tradycyjne dekoracje, nawiązujące do czasów, w których żył Jezus i nowoczesne, bardzo strojne i ascetyczne. Część z nich nawiązuje też do aktualnych wydarzeń. Zobaczcie zdjęcia. Boży Grób to w liturgii katolickiej miejsce, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie liturgii w Wielki Piątek. Symbolizuje ono grób Chrystusa. Zwyczaj ten pochodzi z Palestyny, w Polsce począwszy od XVI wieku w centrum umieszcza się figurę zmarłego Jezusa oraz monstrancję z Najświętszym Sakramentem okrytą przezroczystym welonem, na pamiątkę całunu, w który owinięto Jezusa w grobie.